2008. február 14., csütörtök

tervezzünk előre!


ezt olvastam az újságban:

„megszaporodtak a nagykövetek, a hazai pénzügyi és a bankszektor, valamint különféle cégcsoportok képviselőinek a fidesz elnökénél tett látogatásai. az orbán viktornál bejelentkezők kapcsolatokat, szakértelmet ajánlanak fel, cserébe külsős pozíciókra, megbízásokra, pályázatokban való majdani részvételre tartanának igényt, írja a világgazdaság.”

*

nincs ebben semmi meglepő, előre kell gondolkozni. a hazai „különféle cégcsoportok” tervezik a jövőt, ők nem egyszeri állampolgárok, hosszú távra gondolkodnak. aki magyarországon nem nyal előre, azt lesöprik a bátor nyalók. felteszem a tiszteletük tevők között sokan mennek a kiegyenlítetlen számlákat újra bemutatni, hogy valamicskét hátha törleszt majd a fidesz, sok éve görgetik már a kinnlévőséget. aki anno befektetett, látni is akar valamit a hasznonból. ha a fidesz nyer, könyörtelenül ki kell fizetni ezeket az alakokat, semmi sincs ingyen. A korrupció amúgy sem ismeretlen fogalom az észak-balkánon, tehát nagyon nincs min meglepődni.

*

egyszer régen dolgoztam közalkalmazottként, ott is volt olyan kolléga, aki már egy évvel a álasztások előtt levelet írt a viktornak, hogy ő felajánlja a szolgálatait. értem én, értem, valamiből meg kell élni, valahogy oda kell férni, hátha most ők jönnek. azt nem értem, hogy ebben mi a hír? ez mindig is így ment, csak régebben a szoc érában nem választásokra vártak, hanem kinevezésekre, áthelyezésekre, kiküldetésekre. a politikához dörgölőzni kell, mert ott van a pénz. ott. tehát az államnál, azért pedig nem dolgozni kell, hanem helyezkedni, tendert nyerni, visszacsurgatni. semmi sem változik, már előre borítékolható a forgatókönyv, ha a fiatal demokraták (két kérdőjel!) nyerik a 2010-es választásokat, akkor le kell darálniuk a fél köztisztviselő gárdát és a saját embereiket kell ültetniük a polcokra, nem tehetnek mást. nem fog számítani semmi, sem szakértelem, sem tapasztalat, ilyen kicsiségekre nem adhatnak, ahhoz túl nagy a tartozás, 8 év alatt nagyon sok ígéretnek kellett elhangoznia.

*

ennek egy nagy része be lesz hajtva, kerül az országnak amibe kerül. pozícióban, pénzben, közbeszerzésben, új intézmények létrehozásában, szerződésekben, légügyi dinasztiákban, kőbányában, erőműben, kikötőben, ki tudja még miben. amúgy sem áll valami jól az ország, nehéz lenne azal vádolni a jelenlegi kormányt, hogy brillíroznának. sok mindent rendbe kéne tenni, egy jó részt a jelenlegi kormány miatt, egy drágább részt meg két évtizedes lébecolás miatt. erre sajnos nem fog sor kerülni, egész egyszerűen az országra nem fog idő és pénz maradni.

*

a kártyaadósságot mindig rendezni kell.

2008. február 11., hétfő

az egészségügy alkonya

az egészségügy komoly gondokkal küzd, gyakorlatilag a működése nem biztosítható, mondhatjuk, hogy lendületből megy. ez alapvetően nem volna baj, maximum a té lakosság meghal vagy nem gyógyul meg, kit zavar? de az a helyzet, hogy reformok lógnak a levegőben, mindenféle szinten, súlyponti kórházak, vizitdíj meg betegszámla meg izé. borzasztóan jól hangzik, csak éppen egyvalamit nem akar megreformálni az állam, ez pedig a pénzszórás.

*

arról szó se essék, hogy a vizitdíjból micsoda patáliát rendezett az ellenzék, pedig nem a megfizetésével van baj, hanem azzal, hogy továbbra sem tudjuk hol a vizitdíj és mire használtatik fel. vonatkoztassunk el a népszerű brosúraszövegtől, hogy „én ugyebár már kifizettem a tb-t, minek fizessek vizitdíjat is”, mert egyrészt hazug, másrészt kit érdekel? amúgy sem mondható, hogy mindenki fizetne az egészségügyért, ugyanis minden adócsaló ellopja az eü-re szánt pénzt. ha ezt megfejeljük azzal, hogy az elosztási rendszer szinte ostobább és pazarlóbb, mint egyáltalán lehetne, rögtön odajutunk, hogy az eü nem működik.

*

a kádárizmust visszavágyó lakosságnak ugynais senki sem meri azt mondani, hogy fizesd ki amit igénybeveszel, hiszen ez nem illeszthető be a kádárizmus reneszánszába, amely felé a magát konzervatívnak éreztetni próbáló ellenzék terelgeti a kis országunkat. adjunk a nem működő egészségügy és a tökéletesen kretén ellenzéki viselkedéshez egy olyan egészégügyi minisztert, mint amilyen van és kész is a káosz.

*

természetesen a népszavazás fontos, hiszen a betegeknek kizárólag a vizitdíj fáj, meg úgysem kell az a pár milliárd forint másra, el lehet tapsolni bármi baromságra, amire csak rá lehet venni az államgépet, ha már hitelt sem kapunk (nem adtuk vissza az előzőket) ellenzéki kampányunkra.

*

a magántőkét ne vonjuk be az ágazatba, hiszen az ingyen egészségügy mindenkinek jár, és akik a legbőszebben ágálnak ez ellen, azok fizetik a hálapénzt lelkesen, hiszen azt az orvos megérdemli. így könnyen elkerülhető, hogy normális eü legyen, mert nem fáj elcsalni a tb-t, azt az állam úgyis csak elbassza, az orvosnak meg úgyis adunk, tehát minden a legnagyobb rendben.

*

a hálapénz megszüntetésének gondolata nagyobb ribilliót keltett, mint az, hogy a képviselők számla és egyáltalán bármiféle elszámolás nélkül markolnak fel közpénzt ha új függöny kell, vagy új kocsi. leghangosabban persze azok az orvosok tiltakoztak, akik magánrendelésüket állami intézményekben, állami eszközökkel és közpénzből fizetett rezsi mellett intézik, gondosan elkerülve az adó és járulékfizetést ezen összegekből.

*

a maradék orvos, aki gyógyítani próbál, de feudális körülmények között ezt nem nagyon teheti, vagy csak éhbérért, szépen elmegy az országból és másutt keresi meg nyolc órában azt amit itthon 7/20-ben sem tudna.

*

a kormány eü-átalakítási koncepcióját már korábban sem értettem, http://mauzoleum.nolblog.hu/?post_id=21426 sem a vizitdíjjal kapcsolatban, sem pedig úgy általánosságban. az még normális is lehetne, hogy menet közben változnak a dolgok, de az, hogy a dolgok nem megtörténnek, hanem csak változnak, nem kifejetten ésszerű. vajon mi lesz az eredménye, ha nem egy oep lesz, hanem mellé nyílik másik pár? sem a befizetés módja, sem a mértéke nem fog változni, viszont az effektív gyógyító-megelőző tevékenységre nem is nagyon fog jutni.

*

bezárják a kórházakat, rendben van, biztos erre is szükség van. de hol a koncepció, kezicsókolom? hol van szépen, akkurát elmagyarázva, hogy ki mennyit fog fizetni, és ki fizeti meg az adócsalók orvosi kezelését ? (tudom, sok az adó, ki tudja azt megfizetni, ugye?)

*

magyarország és benne az egészségügy leszálló ágban van és nincs kire mutogatni, az elbarmolásában benne a teljes lakosság, az összes eddigi kormány és ellenzék.

*

továbbra sem lesz egészségbiztosítás, továbbra sem lesz ingyen az egészségügy (aki eddig fizetett tb-t az ugye eddig sem gondolta ingyenesnek?) és továbbra is marad a jó öreg hálapénz, ami akkor szép igazán, ha eltitkolt jövedelemből fizeti az ember.

*

rég túl vagyunk a 24. órán, már másnap délelőtt van, és az egészégügyi rendszer nem működik. ne tévesszen meg senkit az, hogy ha bemegy a kórházba, akkor begipszelik! az tüneti kezelés és lassan gipsz se lesz. amíg a magántőke perdef a sátán mocskos kezeként, a hálapénz a betegek érzelmi kötödése és a doktorok iránti elsimeréseként lesz aposztrofálva, és amíg ilyen miniszter vezényelheti a „reformokat” addig semmi sem fog változni. továbbra is az kap ellátást, aki fizet.

*

a magyar embert valahogy rá kell venni arra, hogy felfogja, az öngondoskodás a normális és nem az állambácsi csecsének folymatos vákumozása, sőt, az államnak nem feladata az állampolgárok gyógyítgatása. szép koncepció, de úgy tűnik nem működik, csak tervgazdaságban. nálunk meg ugye nem az van?

*

engedjük csak be jól szabályozottan a magán egészségbiztosítókat, szerződjenek csak a magánkórházakkal és nem állami kórházakkal és az állam költse a pénzt a szociálisan rászorulókra és a prevencióra, a nép meg költse a pénzt annyi egészségügyre, amennyire akarja. ehhez természetesen nem lesz bátorsága a kormánynak, az ellenzéknek pedig mégúgyse, neki csak arra a népszavazásra telik, amelyben a szocializmusra lehet szavazni. nincs jó eredmény, nem is lehet.

*

nem lehet erdménye egy olyan változásnak ami szinte kizárólag arra irányul, nehogy kiderüljön, hogy nehéz eldönteni, hogy az állam az oep-pel pazarol jobban vagy a kórházakkal. éljen a szocializmus.

*

Ameddig az állam előre eldönti, hogy az állampolgárok három éves gyerekek akik nem tudják, hogy nekik mi a jó ÉS az állampolgárok alig várják, hogy megmondják nekik mi a jó, addig ez lesz ami most csak szig.mon. romlik. Tabula rasa. Nem lehet elvenni ennyi pénzt az adózóktól, csak azért, mert a többség adót csal. (az adócsalást ráadásul olyan rózsasándoros romantika övezi, mármár a tökösség fokmérője, hogy mennyit tud elhazudni valaki) Legyen radikális változás, a szocializmusban érlelődött „politikai elit” egyszer fogja magát, csináljon 20%-os adót, amit be is hajt, önkéntes egészségbiztosítást amit igénybevesz aki akar és nézzük mi lesz. Nem tilos egy országnak felnőtt módra viselkednie. Legalább próbáljuk ki mi van, ha nem elvesszük a polgár pénzét, hanem hagyjuk, hogy gazdálkodjon vele! Kicsit segíthetünk, de ne csináljuk meg helyette!